Сортування відходів може бути цікавим для дітей і дорослих

У Хмельницькому все почалось з песика Гуфі. Тваринка став амбасадором чистого довкілля. Як навчити дітей того, що ми й самі не знаємо? Правильні рішення, які хмельничани вже втілюють у реальність. 

 

Екологічну свідомість хмельничани прищеплюють дітям ще з малечку. З 2021 року в Хмельницькому запрацював навчальний центр поводження з відходами, що має назву «Гуфі-центр», на честь того самого песика, якого знайшли на сміттєзвалищі і назвали Гуфі. Це єдиний в Україні центр, що навчає як малечу, так і дорослих сортувати сміття і правильно поводитись із відходами.

Екскурсія починається з фільму про історію забруднення планети. Вся програма побудована у формі ігор, але інформативна частина так наповнена, що в пам’яті залишається багато корисної інформації.

Концепція песика Гуфі дотримана всюди, він є на логотипі. Голос Гуфі звучить по всьому музею, він озвучує фільм і вчить відвідувачів сортувати сміття.

Цікавий факт: Гуфі озвучив актор Євген Малуха, голосом якого говорить знаменитий герой Гомер Сімпсон. Зараз песик прилаштований у сім’ю в Хмельницькому.

«Хмельницький „Гуфі-центр“ — єдиний в Україні заклад, де навчають правильного поводження з відходами. Це комунальне підприємство „Спецкомунтранс“, яке розташоване у приміщенні колишньої комунальної бібліотеки. За два роки центр відвідало 10 тисяч дітей та дорослих», – зазначила Світлана Каритун.

Центр поділений на декілька кімнат. Перша – театральна, де відвідувачі можуть переглянути фільм, про який ми розповіли раніше. Наступна кімната має назву «Кімната сміттєвого жаху». Тут експонати показують наслідки екологічної катастрофи. В наявності є дуже цікавий експонат – кожен може, в прямому сенсі, понюхати сміття зі специфічним ароматом. Наявні такі запахи: їжа Гуфі на п’ятий день, спалене листя, «аромат» сміттєзвалища, запліснявілий сніданок. У наступній кімнаті екскурсоводи розповідають про тонкощі переробки сміття. Головні експонати ج це планшети, на яких можна переглянути фільм про переробку сміття; екобус, що збирає відходи, у нього можна навіть сісти й зробити декілька фото на згадку.

Наступна кімната – це компостування сміття. Тут розповідають про небезпеку випаровування газів, сміттєзвалищ. Щоб стати більш еко, ви можете придбати собі компостер для дому. Що правда його вартість – 20 000 грн – не для кожного.

В окремій кімнаті дітям показують модель смітника, який буде через декілька років. Лінія, по якій їхатиме сміття, автоматично його сортує за окремими секціями. Поруч розміститься сміттєпереробний завод.

У Хмельницькому набуло популярності сортувати і здавати пляшки та інше сміття. Ціна за кілограм становить 6-15 гривень. Найдорожчі – це прозорі пляшки від мінералки, найдешевші – з-під олії. Скляні пляшки підприємства купують по 87 копійок за кілограм.

Також у Хмельницькому є спецлокація, куди люди можуть привезти речі, які не придатні для сміттєзвалищ: папір, картон, старі меблі, побутову техніку, одяг, сумки. Ці речі поділені на дві частини. Перша – піде на переробку, а друга – може ще отримати нове життя, зокрема: одяг, сумки, телевізори, меблі…

Вікторія Яслик

Залиште свій коментар